Kütüphane ve Dokümantasyon Dairesi Başkanlığı

Abone Veritabanları

A | B | C | Ç | D | E | F | G | H | I | İ | J | K | L | M | N | O | Ö | P | Q | R | S | Ş | T | U | Ü | V | W | X | Y | Z

Abone Veritabanları
1

ABI/INFORM Collection 

50 yıldan beri pazarda Altın Standart olarak yer alan ABI/INFORM İşletme, Ekonomi, Muhasebe, Hukuk, Vergileme ve Yönetim konularında 40 milyonun üzerinde belge içermektedir. Bu belgelerin %90’ı makale olarak bulunmaktadır. Geri kalan %10 ise özetler ve diğer kaynaklara yönlendirme yapan linklerdir.
ABI/INFORM içerisinde 8.500 yayın bulunmakta bu yayınların 4.700 adedi tam metin olarak yer almaktadır. ABI/INFORM the Wall Street Journal, the Economist, ve the Financial Times yayınlarının tam metinlerinin ulaşılabileceği tek veri tabanıdır. Social Science Research Network(SSRN) tarafından sağlanan, önemli işletme araştırmalarına erişimi sağlayan 465.000’nin üzerinde working papers daha dergilerde yayınlanmadan önce ABI/INFORM
üzerinden erişilebilmektedir.
1916’dan günümüze yayınlanmış 45.000’nin üzerinde global şirket raporuna erişime imkan tanır. Bunların yanı sıra ABI/INFORM ile dünya çapındaki en güncel ekonomi ve şirket durumları gözlemlenebilir, pazar araştırmalarına erişilebilir ve yönetim teknik ve stratejilerine erişilebilir.       

2

Academic Search Complete (Tüm Disiplinler)

Sosyal ve beşeri bilimlerde olduğu kadar bilim, teknoloji, mühendislik ve daha birçok alanda en değerli hakemli tam metin dergileri içeren bir tabanıdır. 8,900’den fazlası tam metin olmak üzere 17,000’e yakın dergiyi özetleriyle birlikte indekslemektedir. Tam metin dergilerden 7,750 kadarı aynı zamanda hakemlidir. PDF içeriği 1887’ye kadar uzanır. Tam metin dergilere ek olarak, raporlar, kitaplar ve birçok farklı doküman türünü tam metin olarak içerir. Academic Search Complete, temel alan indekslerinde ve atıf indekslerinde yer alan dergilerin tam metinlerini içerir.

3

Muhasebe, vergi ve Bankacılık alanındaki en önemli global ve bilimsel yayınları içeren veri tabanıdır. Veri tabanında dergiler, danışman raporları, tezler, süreçler ve daha fazlasına erişim sağlamaktadır. Bu yayınların yüzlercesi tam metin olarak yer almaktadır.
Önceden iki ayrı ürünü bir araya getiren - Muhasebe ve Vergi ve Bankacılık Bilgi Kaynağı - bu yeni koleksiyon 1300'ü aşkın yayına erişim sağlamaktadır.      

4

Advanced Technologies & Aerospace Database

Advanced Technologies & Aerospace Database, ileri teknoloji literatürünün geniş kapsamını sunar. Uzman editoryal ekipler tarafından yönetilen kontrollü kelimeler kullanılarak yapılandırılmış kapsamlı özetler ve dizinler aracılığıyla keşiflerle tam metin erişimi sunar. İşlenen konular arasında havacılık, astronomi, iletişim, bilgisayar ve bilgi teknolojisi, elektronik, lazerler, katı hal malzemeleri ve cihazları, uzay bilimleri ve telekomünikasyon bulunmaktadır.
Advanced Technologies & Aerospace Database 26 milyondan fazla A&I kaydı ve 1962 yılına dayanan 2.250'den fazla tam metin başlığı bulunuyor.
İçerik Türü: Bilimsel Dergiler, Ticaret Dergileri, Konferans Bildirileri ve Bildiriler, Dergiler, Gazeteler, Diğer Kaynaklar, Raporlar, Tablolar, Yayınlar, Çalışma Kağıtları

5

Agriculture Science Database

Agriculture Science Database, tarımsal araştırmalar ve müttefik disiplinler için eşsiz bir içerik sunmaktadır. Öğrenciler, araştırmacılar, öğretmenler ve profesyoneller ; bu veri, tabanımız  aracılığıyla hakemli dergilerden, ticari yayınlardan, çalışma kağıtları, konferans raporlarında yararlanır.
PROQUEST AGRICULTURAL & ENVIRONMENTAL SCIENCE veri tabanı ayrıca çevre bilimleri ve ilgili alanlarda araştırma ve öğrenmeyi desteklemek için kaynak koleksiyonunu sağlar. İçerik, mühendislik, biyoteknoloji, bakteriyoloji, atmosfer bilimi, ekoloji ve biyoloji gibi disiplinlerdeki çeşitli uzmanlık alanlarından seçilmiştir. Veritabanı araştırmacılara bilimsel dergiler, ticaret dergileri, yeni kaynaklar, konferans içerikleri, raporlar, monografiler, kitaplar ve devlet yayınları gibi kaynak türlerinden tam metin yayınlara erişim sağlar. 2,5 milyon tam metin makale, 9 milyon index kaydı, 2,6 milyon tablo ve figür, 800 adet dergi içermektedir.
Bu veritabanı AGRICOLA, ProQuest Deep Indexing: Agricultural Science ve ProQuest Agriculture Journals veritabanlarını içerir.
ÜRÜN ÖZELLİKLERİ
• Bu geniş veri tabanı tarım ve tarım ile ilgili alanlara yönelik birincil bilgi kaynaklarına erişimi sağlamaktadır.
• Kullanımı kolay- indekslenmiş tarama alanları ile birlikte detaylı arama yapmanıza olanak tanır ve anlamlı sonuçlara ulaşmanızı sağlar.
• Kataloglama kayıtları için Library of Congress Subject Headings kullanılmıştır.
• Taranabilir tablolar ve şekiller içermektedir.
İçerik Türü: Bilimsel Dergiler, Ticaret Dergileri, Konferans Bildirileri ve Bildiriler, Dergiler, Gazeteler, Diğer Kaynaklar, Raporlar, Tablolar, Yayınlar, Çalışma Kağıtları

6

Amarican Chemistry Society (ACS)

ACS (Amerikan Kimya Derneği) tarafından yayınlanmakta olan ACS veri tabanından kimya alanında ve ilgili disiplinlerde tam metin dergiye elektronik erişim sağlanmaktadır. En eskisi 1879 yılı olmak üzere dergilerin arşiv erişimleri mevcuttur.

7

Applied Science & Business Periodicals Retrospective (Uygulamalı Bilimler, İşletme, İşletme Yönetimi)

1913-1983 döneminde yayınlanmış olan 2,000’den fazla yayını indeksleyen yaşam bilimleri ve iktisadi idari bilimler alanındaki temel indekslerden biridir. Yaklaşık 4,5 milyondan fazla kayıtın yer aldığı veri tabanında, çevre mühendisliği, ekonomi, elektrik ve elektronik mühendisliği, enerji kaynakları ve araştırmaları, finans, havacılık ve uzay, endüstri mühendisliği, iletişim ve bilgi teknolojileri, iş sağlığı ve güvenliği, kimyasal maddeler ve eczacılık, maden mühendisliği, muhasebe, nükleer enerjisi ve mühendisliği, otomotiv mühendisliği, pazarlama ve satış, şirket birleşmeleri, ulaşım, uluslararası ticaret ve yayıncılık ve daha pek çok konuda birincil öneme sahip yayınları içerir.

8

Applied Science & Technology Index Retrospective (Uygulamaları Bilimler ve Teknoloji)

Bu arşiv veri tabanı 1913 ve 1983 yılları arasındaki önemli bilimsel çalışmalara, tartışmalı konuların çözümlerine, yenilikçilerin bulgularına ve teknolojinin gelişmesine adına yapılan araştırmalara ışık tutan mükemmel bir referans kaynağıdır. 1,400’den fazla süreli yayındaki 3 milyonun üzerinde makale barındıran Applied Science & Technology Index Retrospective: 1913-1983, aynı zamanda kitap incelemelerini özetleri ile indekslerken, Industrial Arts Index (1913-1957) tam dosyalarını da içerir.  

9

Arts & Humanities Database

Arts and Humanities veri tabanı tam metin dergi veri tabanıdır. Bu veri tabanında etnik çalışmalar, kadın çalışmaları, sosyoloji, kültürel çalışmalar ve daha fazlası dahil olmak üzere ilgili alanlardan tam metin dergilere erişim sağlamaktadır. Bu veri tabanı özellikle görsel ve uygulamalı sanatlarda önemli bir kaynaktır. 500'ün üzerinde başlık içermektedir. Koleksiyonun güçlü konu başlıkları şunlardır:
-Sanat, tasarım, el sanatları ve fotoğrafçılık
-Arkeoloji, antropoloji ve klasik çalışmalar
-Mimarlık, iç mimari ve kentsel planlama
-Tarih, felsefe, coğrafya ve din
-Modern diller ve edebiyatlar
-Müzik, tiyatro, film ve kültür

10

Asian & European Business Collection

ProQuest Asian&European Business Collection dünyanın doğu bölgesine yönelik ekonomiler, şirketler, pazarlar ve bütün işletme durumlarına yönelik detaylı bilgilere erişilebilen veri tabanıdır.

11

Australia & New Zealand Database

Önde gelen Avustralya ve Yeni Zelanda gazetelerine erişim sunmaktadır. Fairfax Australia and Fairfax New Zealand, News Limited, the Australian Broadcasting Corporationdan gelen en son yerel, bölgesel ve ulusal haberlere erişim sağlar.

12

BMJ Online Journals

13

Biological Science Database

Biological Science Database, hayvan davranışı, sudaki yaşam ve balıkçılık, biyokimya, ekoloji, bitki bilimi, toksikoloji, viroloji, mikrobiyoloji, immünoloji genetiği, sağlık ve güvenlik bilimi, entomoloji ve endokrinoloji nörolojisi dahil olmak üzere biyolojik bilim alanlarının kapsamlı bir içeriğini sunar. Kaynak ayrıca, ProQuest’in ödüllü arama işlevini ve 30'dan fazla konu uzmanlığı özeti ve alıntı veritabanını kullanarak çapraz arama yapabilme özelliğini getiren MEDLINE®'a erişimi de içeriyor.
İçerik Türü: Bilimsel Dergiler, Ticaret Dergileri, Konferans Bildirileri ve Bildiriler, Kitaplar, Devlet ve Resmi Yayınlar, Dergiler, Gazeteler, Diğer Kaynaklar, Raporlar, Tablolar, Çalışma Kağıtları, Video ve Ses

14

Business Market Research Collection

Kullanıcıların üç kaynaktan ( Hoover's Company Profiles, OxResearch, Snapshots ) bilgi alarak şirket, sanayi, ekonomik ve jeopolitik pazar araştırmalarına erişimini sağlar.
Hoover's Company Profiles - konum, finans, rakip ve daha fazlası dahil olmak üzere 40.000'den fazla küresel kamuya açık şirket hakkında bilgiye erişim sağlar.
OxResearch – Oxford ve diğer önde gelen üniversitelerde bölgesel ekonomik ve politik gelişmelerini kapsayan 1.000 öğretim üyesinden özlü makalelere erişim sağlamaktadır.
Snapshots - 40'tan fazla sektörde ve 40 ülkede pazar araştırmasıyla ilgili genel bakış sağlar.

15

Business Source Complete (İktisadi ve İdari Bilimler, İşletme, Yönetim, Muhasebe, Yönetim Bilgi Sistemleri)

İktisadi ve idari bilimlere özel, dünyanın en kapsamlı hakemli tam metin içeriğe sahip bir veri tabanıdır. Business Source Complete hakemli ve seçkin içeriği sayesinde, iktisadi ve idari bilimler alanında üretilen bütün veri tabanlarını geride bırakmaktadır. Harvard, Standford, Wharton, MIT, Oxford, Cambridge, London School of Economics gibi dünyanın en önemli üniversitelerinin birincil danışma kaynakları arasındadır. Business Source Complete, içerdiği faklı doküman türleri ile komple bir araştırma aracıdır. Aşağıda tam metin içeriğe dair bilgiler bulabilirsiniz.

Tam Metin İçerik:

 • 2,000’e yakını hakemli olmak üzere 3,800’e yakın tam metin dergi
 • En önemli 5 popüler dergiyi aktif tam metin, gecikmesiz olarak ve arşivleri ile birlikte içeren tek veri tabanıdır. Bu dergiler: Bloomberg Businessweek, Forbes, Fortune, Harvard Business Review, Money
16

Canadian Business & Current Affairs Database

Akademik dergilerdenözel ilgi alanlarına yönelik dergilere ve genel magazinlere kadar geniş bir kapsamda Kanada’dayayınlanmış süreli yayınlara erişim olanağı sağlayan bir veri tabanıdır. Akademik dergilergenellikle Sosyal Bilimler, Beşeri Bilimler ve Bilim alanında yayınlanmış en önemli dergileriiçermektedir. Diğer dergiler ise halk politikası, gençlik/çocukluk, yaşam tarzı, sağlık, kültür v.b.konuları içermektedir. Veri tabanının içeriğini bilimsel dergiler, ticari dergiler, kitaplar,magazinler, gazeteler ve raporlar oluşturmaktadır.
Günlük olarak tam metin içeriği (1988'den günümüze) ve bibliyografik içerik (1972'den günümüze) ile güncellenmektedir.

17

Canadian Newsstream

Kanada’nın öncü yayıncıları tarafından yayınlanan yaklaşık 300 gazetenin(The Globe ve Mail başlıca olmak üzere) tam metinlerine erişimi sağlar.

18

Career & Techinical Education Database

ProQuest® Career and Technical Education mesleki bilgiye yönelik eksiksiz bir bilgi kaynağıdır. Veri tabanı 790 yayın içermekte ve bu yayınların 700’den fazlası tam metin olarak yer almaktadır. Öğrenci ve öğretim görevlileri bilgisayar bilimleri, sağlık, yapı sektörü, mekanik, satış, muhasebe, grafik dizayn, fotoğrafçılık başlıkları altında detaylı mesleki bilgilere erişebilirler.
Kariyer yapmak isteyen ve iş arayanların bilgi ihtiyaçlarını karşılamak için kapsamlı ticaret ve endüstri bilgileri sunmaktadır. Endüstri bilgisi, kariyer danışmanlığı ve bir işe giriş için gerekli olan araç ve kaynaklara yönelik çok çeşitli talepleri karşılamaya yardımcı olmak amacıyla oluşturulmuştur

19

Computing Database

Öğrencilerin ve fakültelerin bilgi teknolojisi ve bilgisayar bilimleri alanlarındaki ihtiyaçlarını karşılamak için oluşturulmuştur. Hızla büyüyen, büyük ve büyümeye devam eden tam metin yayıncıları örneğin Springer, Cambridge University Press, Association for Information Systems, Emerald Group ile desteklenmektedir.
Computing Database, 500'den fazla kaynaktan 4,2 milyon tam metin makaleye erişim sağlamaktadır. Araştırmacılar bilimsel araştırmalar ve mühendislik literatürü için hayati önem taşıyan tüm grafiklere, diyagramlara, tablolara, fotoğraflara ve diğer birçok öğeye erişebilir.

20

Continental Europe Database

Tam metin akademik dergilerinden oluşan multidisipliner bir koleksiyondur. Fransa, İtalya, Almanya, Belçika, Hollanda, Danimarka, Finlandiya, Norveç gibi birçok Avrupa ülkesinde akademik yayın kuruluşları ve eğitim kurumları tarafından yerel olarak yayınlanan içeriklere sahiptir. Her alanda araştırmacıların, bölgelerindeki en yeni bilimsel makalelere ulaşmalarına olanak tanıyan iş, bilim, teknoloji, mühendislik, sosyal bilimler, eğitim ve beşeri bilimler de dahil olmak üzere tüm önemli konu alanlarına erişim sağlamaktadır.

21

Criminal Justice Database

ProQuest Criminal Justice Database uluslararası ceza hukuku’na yönelik kapsamlı bir veri tabanıdır. Ceza hukuku, kanun hükmü, ceza yönetimi, uyuşturucu ceza hükümleri, iyileştirme, aile hukuku ve endüstriyel güvenlik başlıkları altında oldukça kapsamlı bir içeriğe sahiptir.250’den fazla yayın içermekte ve bu yayınların 100’den fazlası tam metin olarak yer almaktadır.
Ceza hukuku konularında 2.500'ün üzerinde yeni doktora tezi içermektedir.

22

Dokümantasyon Veri Tabanı

Bu veri tabanı TDV İslâm Ansiklopedisi’nde yer alan maddelerin yazımında başvurulan doküman dosyalarını araştırmacılarla paylaşmak amacıyla hazırlanmıştır. Ansiklopedimizde yer alan 15.220 madde başının 14.210’u, zeyl ciltlerimizde yayımlanacak 1321 maddenin 827’si ve muhtelif konularda oluşturulmuş 2.586 başlığın 2,086'sı ile toplam 18.274 doküman dosyasının 17.123'ündeki kaynakların ilk sayfalarının PDF görüntüsüne ulaşabilirsiniz
23

DynaMed (Tıp, Hemşirelik, Kanıta Dayalı Tıp)

National Science Foundation - NSF (ABD American Ulusal Bilim Vakfı) desteği ile hekimler tarafından, hekimler ve diğer sağlık profesyonelleri için hasta başı bakıma yönelik tasarlanmış olan DynaMed dünyanın en güncel kanıta dayalı klinik referans aracıdır.  5,700’e yakın başlık için hazırlanmış özetleri, en güncel, geçerli ve pratik içeriği sağlaması, DynaMed’i uygulama sırasında ortaya çıkabilecek en önemli sorulara cevap verebilen vazgeçilmez bir kaynak haline getirmektedir. Başlıklar içinde ilaç bilgileri de yer almaktadır.

DynaMed’in editörleri her gün 550’den fazla tıp dergisinin içeriğini takip ederler. Her bir makale klinik ilgililik ve bilimsel geçerlilik açısından değerlendirildikten sonra yeni kanıt içeriğine entegre edilir ve en iyi kanıtı temsil eden genel sonuçlar uygun şekilde değiştirilir. Bu sistematik literatür takip sürecince, DynaMed’in içeriği en iyi kanıtlar ile belirlenir ve hergün güncellenir.

DynaMed, hastanelerde, tıp fakültelerinde ve diğer sağlık kuruluşlarında, hekimler, hemşireler, eczacılar, fizyoterapistler, öğrenciler, akademisyenler ve sayısız sağlık profesyoneli tarafından hasta başı bakım amaçlı kullanılmaktadır ve mobil olarak da kullanılabilmektedir. 

24

Earth Atmospheric & Aquatic Science Database

Earth, Atmospheric&Aquatic Science Database, bilimsel dergilerden, ticari dergilerden, konferans işlemlerinden ve diğer kaynaklardan tam metin içerikli birleşik, kalite ve disiplinlerarası bir kalite kaynağıdır. Dünyanın her yerindeki araştırmacılar, öğretmenler ve öğrenciler, ProQuest’in konu tabanlı bilim ve teknoloji koleksiyonlarına yönelmekte ve kapsamlı literatür incelemelerinden her seviyedeki bilginlerin ihtiyaçlarını karşılayan tam metin sonuçlarla basit Google tarzı aramalara kadar her şeyi yürütmektedir.
ProQuest’in atmospheric science kapsamı, Meteorolojik ve Jeoastrofizik Özetleri (MGA) genişleterek, uzman editoryal ekipler tarafından yönetilen kontrollü kelime haznesiyle yapılandırılmış kelimeler ve indeksler yoluyla kapsamlı keşiflere imkan tanır. Bunun yanı sıra kapsamlı bir tam metin erişimi de sağlar. Aquatic Science kapsamı için, koleksiyon, Aquatic Sciences and Fisheries (ASFA) özetlerinden elde edilen bibliyografik kayıtların tamamını içermektedir.
İçerik Türü: Bilim Dergileri, Ticaret Dergileri, Kitaplar, Konferans Bildirileri ve Bildiriler, Devlet ve Resmi Yayınlar, Dergiler, Gazeteler, Diğer Kaynaklar, Raporlar, Tablolar, Tel Yayınlar, Çalışma Kağıtları, Video ve Ses

25

East & South Asia Database

Çin, Hong Kong, Endonezya, Japonya, Malezya, Güney Kore, Filipinler, Singapur dahil olmak üzere Doğu ve Güney Asya ülkelerindeki akademik yayın kuruluşları ve eğitim kurumları tarafından yerel olarak yayınlanan tam metin akademik dergiler sunmaktadır. İş, bilim, teknoloji, mühendislik, tıp, sosyal bilimler, siyaset bilimi, hukuk ve beşeri bilimler de dahil olmak üzere temel olarak bu konu alanları temsil edilmektedir.

26

East Europe, Central Europe Database

Doğu ve Orta Avrupa bölgesindeki akademik yayın kuruluşları ve eğitim kurumları tarafından yerel olarak yayınlanan tam metin akademik dergilere sahiptir. Bu koleksiyon Romanya, Polonya, Slovenya, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Litvanya, Rusya Federasyonu, Slovakya, Macaristan, Letonya, Sırbistan, Estonya, Bosna ve Hersek, Ukrayna, Bulgaristan, Karadağ, Makedonya, Moldova, Arnavutluk ve Makedonya gibi ülkelerde yayınlanan içeriklere erişim sağlamaktadır.
İş, bilim, teknoloji, mühendislik, tıp, psikoloji, sosyal bilimler, eğitim, sanat, edebiyat, tarih ve diğerleri dahil olmak üzere temel konu alanlarını kapsamaktadır.

27

Education Database

Education Database kullanıcılara 1.090 dan fazla en iyi eğitimsel yayına ve bu yayınların 800’dan fazlasının tam metinlerine erişim imkanı tanır. Bugüne kadar yaklaşık 8 milyondan fazlası tez olmak üzere 2.2 milyondan fazla kayıt var. Bu veritabanında yer alan yayınların yaklaşık% 75'i bilimsel dergilerdir. . İçeriğin çoğunluğu 1980'den günümüze kadar uzanıyor, ancak daha önceki belgeler ve makaleler var.
Education Database sadece ilkokul, ortaokul ve lise eğitimine yönelik literatürü değil ayrıca özel eğitim, ev eğitimi, erişkin eğitimi ve yüzlerce ilişkili eğitim konusunu kapsamaktadır.
-Çocukluk eğitimi
-Kolej Öğretimi
-Harvard Eğitim İncelemesi
-Atletizm Eğitimi Dergisi
-Eğitim Teorisi

28

Education Index Retrospective: 1929 – 1983 

Education Index Retrospective, birçoğu hakemli olan 800’den fazla yayını detaylı bir şekilde indeksleyerek, aralarında kitap incelemeleri de bulunan 850,000’den fazla kayıt sunar. Arşiv niteliğindeki literatürde aranılan bilgi, güncellenmiş konu başlıkları sayesinde günümüzün anahtar kelimeleri ile rahatlıkla bulunabilir. Ayrıca, eski tarihlere ışık tutması açısından orijinal konu başlıkları da korunmuştur.

Bazı konu başlıkları: Çok-kültürlü / Etnik eğitim, dil sanatları, din eğitimi, eğitimde bilgisayarlar, Fen ve matematik, hükümet fonları, kütüphanecilik, literatür standartları, okul öncesi eğitim, okul yönetimi, orta öğretim, sanat dalları, sosyal çalışmalar, sürekli eğitim, uzaktan eğitim, yetişkin eğitimi, yüksek öğrenim...

29

ELSEVIER ScienceDirect

30

ELSEVIER Scopus

31

Emerald Premier eJournals

Emerald Group Publishing Limited 1967’de İngiltere’de kurulan uluslararası bir yayınevidir. 305 elektronik dergi, 1650 ekitap ve 1500 Vaka çalışması sunar. Konu alanları ağırlıklı olarak yönetim bilimleridir

TÜBİTAK ULAKBIM üzerinden 3 yıllık bir anlaşma ile bütün dergiler (Premier Koleksiyonu) 2017 yılından itibaren üniversitelerin erişimine açılmıştır.

32 Engineering Database
33

Environmental Science Database

34

ERIC® (Eğitim Bilimleri)

ERIC (the Education Resource Information Center), eğitim literatürüne ve kaynakları için temel danışma kaynağıdır. Bu veri tabanı, Current Index of Journals in Education ve Resources in Education Index içerisinde yer alan dergilere erişim sağlar.

1966’dan günümüze kadar 1.6 milyondan fazla kayıt içeren ERIC 631,000’den fazla tam metin dökümana bağlantı verir.

35

European Views of the Americas: 1493-1750

John Carter Brown Library ile işbirliği içerisinde EBSCO Information Services, 1750’den önce Avrupa’da Amerika hakkında yazılan basılı kayıtlar için kapsamlı bir rehber üretti. Toplamda 32,000’den fazla kayıt içeren bu veri tabanında yer alan başlıca konular:

 • Amerika’daki Britanyalılar
 • Ticaret
 • Keşifler
 • Amerika’daki Flemenkler
 • Amerika’daki Fransızler
 • Büyük Britanya – Koloniler
 • Amerika’daki dinler ve inançlar
 • Korsanlar
 • Köle ticareti
 • ve çok daha fazlası...
36

Family Health Database

Afet hazırlığı , obezite ve daha bir çok konu dahil olmak üzere çok çeşitli kamu sağlığı konularına yönelik olarak 1988'e kadar uzanan uluslararası bir kapsam sunmaktadır. Spor yaralanmasından kadın sağlığına, gıda ve beslenmeden ebeye, göz bakımından dişhekimine kadar uzanan koleksiyonda yer alan halk sağlığı konularını kapsamaktadır.
Koleksiyona 190'dan fazla yayıncı tarafından, 350'den fazla tam metin dergiler, gazeteler, bilimsel dergiler ve ticari yayınlar ve INTELECOM'un 300'den fazla sağlık video klibi dahil edilmiştir. Önemli başlıklar arasında American Family Physician, Psychiatric Times, Psychology Today, Family Relations, Journal of Youth and Adolescence, Men’s Health, Women’s Health Weekly, and Pediatrics for Parents bulunmaktadır.

37

Global Breaking Newswires

Dünya çapında en iyi haber ağı içeriğine erişim sağlayan tam metin haber veritabanıdır. Günde üç kez güncellenen, geleneksel baskı kaynakları veya çevrimiçi kaynaklar oluşan haber içeriğinin arşividir.
Global Breaking Newswires, araştırmacıların çeşitli haber kaynaklarına ulaşmalarına yardımcı oluyor. Haber bültenleri, dünyanın her yerindeki birçok bölgedeki tek güvenilir haber kaynağıdır.
Bu veritabanı, AP, Dow Jones Industrial News, dpa, AFP, Canadian Press ve diğerleri dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanından en iyi haber ağı hizmetlerini içermektedir. Arapça, Fransızca, İtalyanca ve Almanca dahil olmak üzere çeşitli dillerde içerik mevcuttur.

38

GreenFILE (Çevre)

Doğa ile ilgili multidisipliner bir veri tabanı olan GreenFILE, çevre ile tarım, eğitim, hukuk ve teknoloji gibi çeşitli disiplinler arasındaki bağlara dikkat çeker. Kapsadığı başlıklardan bazıları şunlardır; küresel ısınma, iklim değişiklikleri, kirlilik, ağaçlandırma, tarım, yenilenebilir enerji ve geri dönüşüm.

13,000’e yakın açık erişim tam metin kayıt içeren içeren bu veri tabanında, 850,000’in üzerinde kayıt özetleriyle birlikte indekslenmektedir.

39

Health & Medical Collection

Araştırmacılar, öğrenciler, öğretim üyeleri ve sağlık profesyonelleri için kapsamlı bir tıbbi bilgi kaynağıdır. Health & Medical Collection, Tıbbi Veritabanında bulunan klinik araştırma başlıklarını içermektedir.
Health & Medical Collection, 3.600'den fazla yayın, 3.000'in üzerinde tam metin içermektedir. 910'undan fazlası MEDLINE® endekslemesini içerir.
Elsevier, Massachusetts Tıp Derneği, Springer, Nature Publishing ve Cambridge University Press gibi 2700'den fazla yayıncı Sağlık ve Medikal Koleksiyonu'na katkıda bulmaktadır. Başlıkların kapsamı 1969 yılına kadar uzanmaktadır .

40

Health Management Database

Sağlık kurumları, hastane kütüphaneleri ve sağlık yetkililerine en yüksek kalitede içerik sağlamaktadır. Advanstar Communications, Inc., Australian Healthcare and Hospitals Association, Health Administration Press, HCPro, Inc., NewsRx and World Health Organization gibi 260'ın üzerinde yayın evinden, başka bir yerde bulunmayan uluslararası akademik dergilerin ve binlerce tezin tam metnine erişim sağlamaktadır.
İçerik, 6.000'in üzerinde uzman doktora tezi ve sağlık sektörü ile ilgili olarak 1100'den fazla raporunu içermektedir. Önemli başlıklar arasında Sağlık Bakımı Stratejik Yönetimi, Hastaneler ve Sağlık Ağı, Uluslararası Sağlık Bakımı, Finans ve Ekonomi, Sağlık Organizasyon ve Yönetim Dergisi, Harvard İş Gözden Geçirme ve Sağlık Yönetimi Dergisi yer almaktadır.

41

Hiper Kitap

Hiperkitap; Hiperlink tarafından geliştirilmiş, bilim insanlarının, öğrencilerin ve meraklıların akademik bilgiye hızlı ve kolay erişebildikleri Türkiye’nin ilk Türkçe online e-kitap veritabanıdır. Hiperkitap’ta; tarihten edebiyata, matematikten felsefeye, sanattan mühendisliğe birçok konu başlığı altında 380 yayınevinin 20.400’den fazla e-kitabı bulunmaktadır.  Hiperkitap; atlaslar, sözlükler, ansiklopediler gibi danışma kaynaklarını da içermektedir. Önde gelen üniversitelerin akademik yayınları da Hiperkitap’ta yer almaktadır.

Kullanıcılar; Hiperkitap’ta bulunan 20.400’den fazla e-kitabı online olarak görüntülemenin yanı sıra bilgisayarlara, android ve IOS destekli cihazlara ödünç alabilmektedirler. Böylece internet erişimine ihtiyaç duymadan e-kitaplardan yararlanabilmektedirler.  “My library” özelliğiyle Hiperkitap’ta kendi kütüphanelerini oluşturarak e-kitap sayfalarında notlar alabilmekte, çıktı alıp paylaşabilmekte, farklı formatlarda atıf verebilmektedirler.

42

Humanities & Social Sciences Index Retrospective: 1907-1984 (H.W. Wilson)

Bu değerli araştırma kaynağı beşeri ve sosyal bilimlerin farklı alanlarındaki önemli dergileri yüksek kalitede indekslemektedir ve içerik 1907’ye kadar uzanmaktadır. Humanities & Social Sciences Index Retrospective: 1907-1984 1,200’e yakın süreli yayın, 1.300.000’den fazla kayıt ve 240,000’den fazla kitap incelemesi indekslemektedir.

43

IEEE

44

India Database

Hindistan'daki akademik yayın kuruluşları ve eğitim kurumları tarafından yerel olarak yayınlanan tam metin akademik dergilere erişim sağlamaktadır. İş, tıp, bilim, teknoloji, mühendislik ve sosyal bilimler gibi alanları kapsamaktadır.

45

International Newsstream

ABD ve Kanada dışındaki ülkelerden gelen en son haberleri geçmişe dayanan arşivlerle birlikte sunmaktadır. Bu kapsamlı koleksiyonda tam metin gazete, haber bülteni, transkript ve dijital haberler yer almaktadır. The Times (London), The Bangkok Post, El Norte, Financial Times, The Guardian, Jerusalem Post, South China Morning Post, The Daily Telegraph, Asian Wall Street Journal, and the BBC Monitoring gibi dünyanın en iyi haber kaynaklarının 800'den fazlası koleksiyona dahil edilmiştir.

46

İdealOnline

"İdealonline”, Popüler ve Akademik Süreli Yayınları bir platform altında toplayan, kapsamlı bilgiye Türkçe kaynaklarda da ulaşılmasını sağlayan ve bunları okuyucuların hizmetine sunan veri tabanıdır.

İdealonline içerisinde Türk Dünyasının önde gelen dergileri de yer almaktadır. Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan, Başkortsan, Kırım, Karaçay-Malkar gibi Türki Cumhuriyetler tarafından yayınlanan bu dergiler, ilk kez “İdealonline Süreli Yayın Veri Tabanı” aracılığı ile Türkiye’deki Üniversite kütüphanelerinin erişimine açılmıştır.

Üniversite kütüphaneleri tarafından aktif olarak kullanılan İdealonline, yayınların araştırmacılara ulaşması için etkili bir veritabanıdır. İçerisindeki gelişmiş arama motorları ile ilgili alana direk erişim sağlayan İdealonline EDS ve Summon gibi uluslararası arama motorlarında da taranmaktadır.

Sistem içerisindeki “Kütüphanem”, “Duyuru Kaydı” ve “Bildirim Al” özellikleri ile yayın takibini en kolay hâle getirmekle birlikte, geniş filtreleme özelliğiyle de ilgili alana erişimi hızlandırmaktadır.

İdealonline güncel içerik bilgileri:

 • 800+ Süreli Yayın
 • 13.000+ Arşiv Sayısı
 • 105.000+ Tam Metin Makale

İdealonline veri tabanlarının amaçları:

 • Türkçe bilgi kaynaklarını e-ortama taşımak.
 • Türkçe bilgi kaynaklarına 7/24 erişim sağlamak.
 • Türkçe içeriğe modern veri tabanı sistemi ve cihazlarla erişim sağlamak.
 • Türkçe içeriği dünyanın kullanımına sunmak.
 • Daha fazla Türkçe kaynak yayınlanmasına ve verimliliğinin artmasına katkıda bulunmaktır.
47

İktisat İşletme ve Finans

48

İlahiyat Makaleler VT  İSAM)

49 iThenticate
50

JSTOR

JSTOR, akademik dergiler, kitaplar ve birincil kaynaklardan oluşan akademik bir kütüphanedir. 70’înüzerinde disiplini kapsayan akademik araştırmaları bünyesinde barındıran multidisipliner bir kaynaktır.

Kullanım Kılavuzu İçin Tıklayınız

51

Legal Online Veri Tabanı (Kitap ve Dergi)

Legal Bank (İçtihat ve Mevzuat)

 22.000’den fazla makaleye,
 700 cilt dergiye,
 400’e yakın kitaba,
 “Legalbank” elektronik hukuk bankası içeriğinde yer alan milyonlarca Kanun, KHK, Cumhurbaşkanı Kararnamesi, Uluslararası Sözleşme, Tüzük, Bakanlar Kurulu Kararı, Cumhurbaşkanı Kararı, Yönetmelik, Tebliğ, vb. mevzuat belgesine, Yüksek Mahkeme Kararlarına (Yargıtay, Danıştay, Bölge Adliye Mahkemesi, Bölge İdare Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi, Sayıştay vb.), Dilekçe ve Belge örneklerine, Makalelere,
 71 konu başlığı altında düzenlenen mevzuat ve içtihat paketleri ile uzmanlık alanlarına göre ayrılmış içeriğe,
tek tıkla ve pratik bir şekilde erişim imkanı sunuyoruz.
 Akıllı arama motoru,
 Birbiriyle ilişkilendirilmiş kanun maddesinden ilgili yüksek mahkeme kararı, dava dilekçesi örneği, mevzuat ve makalelere tek tıkla erişim imkânı,
 Her an güncellenen içeriğe ana sayfa üzerinden kolaylıkla ulaşabilme,
 Kitap ve dergilerde ayda 50 sayfa kopyalama ve sınırsız çıktı alabilme,
 Dilekçe ve belgeleri Word dosyası olarak kaydedebilme,
özellikleri ile araştırmalarınızı zaman kaybetmeden hızlı ve kolay bir şekilde yapabilirsiniz.
Kitap ve Dergilere erişim için: www.legal.com.tr
Legalbank İçtihat ve Mevzuat Programına erişim için: www.legalbank.net
52

Latin America & Iberia Database

Latin Amerika ülkelerinde akademik yayın kuruluşları ve eğitim kurumları tarafından yayınlanan tam metin akademik dergileri içermektedir. Bunlar arasında Argentina, Brazil, Chile, Colombia, Ecuador, Mexico, Nicaragua, Peru, Uruguay, and Venezuela, and also Spain and Portugal yer almaktadır.
550'den fazla akademik, güncel, tam metin dergi içermektedir. Tüm dergiler bölgede akademik kurumlar ve bilimsel yayıncılar tarafından yayınlanmaktadır. Yüksek öğrenim kurumlarında çalışan akademisyenler tarafından yayınlanan en önemli konuları kapsamaktadır.

53

Library, Information Science & Technology Abstracts

1960 kadar uzanan içeriği ile LISTA, 600'den fazla çekirdek dergiye ek olarak 120’den fazla özel seçim ve öncelikli dergiyi indeksler.

54

Library Science Database

Kütüphane ve bilgi bilimi ile ilgili 150'den fazla yayına erişim sağlar. Library Science Database de yer alan ana başlıklar için tam metin kaynaklara erişim sağlamaktadır.
Bu veri tabanı kütüphane ve bilgi bilimi alanında araştırılan yüzlerce konuyla ilgili olarak aşağıdaki gibi dergilerden metinler içermektedir:
-American Libraries
-Collection Building
-Portal: Libraries and the Academy
-Reference & User Services Quarterly
-Technical Communication Quarterly
-School Libraries Worldwide

55

Linguistics Database

Dilbilim ve Dil Davranış Özetleri alnında birçok başlık dahil olmak üzere, dilbilimdeki tam metin dergileri ve diğer kaynakları içermektedir. phonetics, phonology, morphology, syntax and semantics gibi dil çalışmalarının tüm yönlerini kapsamaktadır.

56

MasterFILE Complete (Genel İlgi Alanları)

Bu veri tabanı dünyanın önde gelen yayıncılardan derlenmiş ve genel ilgi alanlarına dair kaynakları barındıran dünyanın en kapsamlı tam metin popüler dergi kaynağıdır. Ek olarak, referans kitapları ve kapsamlı bir görsel koleksiyonu sunar. MasterFILE Complete ile işletmeden sağlığa, fitness ve spordan dinlenme ve eğlenceye, bilimden kültürel çalışmalara, eğitimden modaya kadar birçok konuyu kapsar.

1922’ye kadar uzanan içeriğinde 2,400’den fazla tam metin dergiye ek olarak, 850’nin üzerinde referans kitabı, 73,000’i aşkın birincil kaynak dökümanı ve 1.4 milyon civarında görsel (fotoğraf, harita, bayrak) yer almaktadır.

57

Material Science Database

The Materials Science & Engineering Database, profesyonellerin, öğrencilerin, öğretim üyelerinin ve araştırmacıların ihtiyaçlarını karşılamak için özel olarak hazırlanmış bir kaynaktır. Tam metin kaynaklarını ve küresel literatürün uzman indekslemesini birleştiren disiplinler arası bir kaynaktır. Bu veritabanı, kullanıcılara, alanındaki en yeni araştırmaların kaynakları için kapsamlı literatür incelemeleri gerçekleştirmeleri veya yeni araştırmacılar için güçlü temel bilgiler edinmeleri için içerik sunar.
1962'den günümüze kadar içerik barındıran veritabanı, metaller, polimerler, seramikler, kompozitler ve biyomateryaller ve korozyon, kalıplama ve döküm, arıtma, geri dönüşüm, test, son işlem, kaynak, ve şekillendirme gibi konuları kapsamaktadır. Mühendislik araştırmalarını desteklemek için, bu veritabanı; sivil, mekanik, çevresel, deprem, mekanik ve nakliye dahil olmak üzere yeni teknolojilerin ve mühendislik araştırmalarının en geniş ve en kapsamlı kapsamı için milyonlarca özet bilgiye kolayca erişim sağlar.
ProQuest Materials Science & Engineering Database İçerisinde Yer Alan Veri Tabanı:
• Alumin Copper Technical Reference Library
İçerik Türü: Bilimsel Dergiler, Konferans Bildirileri ve Bildiriler, Kitaplar, Tezler ve Tezler, Devlet ve Resmi Yayınlar, Dergiler, Gazeteler, Diğer Kaynaklar, Raporlar, Tablolar, Ticaret Dergileri, Tel Yayınları, Video ve Ses

58

MathScinet

MathSciNet® matematiksel bilimler literatürünün büyük bir kısmı için dikkatlice tutulan ve kolayca aranabilen inceleme, özet ve bibliyografik bilgiye erişim sağlayan elektronik bir yayındır. Her yıl 100.000'den fazla yeni madde eklenir ve bunların çoğu Matematik Dersi Sınıflamasına göre sınıflandırılır.  İlk olarak 1940 yılında yayınlanan Matematiksel İncelemelerle (MR); her yıl veritabanına 80.000'den fazla yorum eklenmektedir. 1.7 milyondan fazla orijinal makaleye doğrudan bağlantı içeriyor. Geri dönüştürülmüş makalelerin bibliyografik verileri 1800'lerin başlarına dayanmaktadır. Referans listeleri yaklaşık 550 dergiden toplanır ve eşleştirilir. Dergiler, yazarlar, makaleler ve incelemeler için atıf verileri sağlar.

59

MEDLINE® (Tıp)

Tıp ve sağlık bilimleri alanındaki temel danışma kaynağıdır. PubMed arayüzü üzerinden taranabilen MEDLINE indeksi aynı zamanda EBSCO’nun EBSCOhost platformu üzerinden de taranabilir ve kütüphane koleksiyonunuzdaki tam metinler için bağlantı fonksiyonu sunar.  MEDLINE, National Library of Medicine tarafından oluşturulmuş MeSH (Medical Subject Headings) yani tıbbi konu terimlerini kullanır. Ağaç diagramı şeklinde ve hiyerarşik bir yapı sunan MeSH kullanılarak 5,600’den fazla PubMed dergisinin künye bilgileri taranabilir.

MEDLINE içerisinde yer alan 5,600’den fazla dergi, 1809’a kadar uzanan 23 milyonun üzerinde kayıt içerir.

60

Mendeley

Mendeley araştırmalarınızı organize etmenize, çevrimiçi olarak başka araştırmacılarla işbirliğii yapmanıza ve en yeni araştırmaları keşfetmenize yardımcı olan ücretsiz bir referans yöneticisi ve akademik sosyal ağdır.

Açıklama:

Mendeley araştırmacıların verimini artırabilecek bir referans yönetim sistemi ve dünya çapında 4.5 M’dan fazla kullanıcısı olan bir akademik işbirliği ağıdır.

Mendeley Instititonal Edition (MIE) kullanıcılar için genişletilmiş haklar tanıyan ve kurumlar için destek sağlayan bir platform olup temel Mendeley yetkinlileri üzerine kuruludur. MIE tarafından araştırmacı ve kütüphaneler için sağlanan genişletilmiş özellikler aşağıdaki gibidir:

 • 5GB  kişisel depolama alanı (standard 2GB’dan farklı olarak).
 • Sınırsız kapalı grup kurma özelliği (standard 1 gruptan farklı olarak)
 • Gruplarda 25 kişiye kadar üyelik (standard 3 üyeden farklı olarak)
 • Kurumlar için analiz aracı

MIE kurulumu için her kurumda bir yetkilinin belirlenmesi çalışmanın ilk ayağını oluşturmaktadır. Bu kişiler platformla ilgili olarak temasta olunan kişiler olacaktır. Geçtiğimiz günlerde MIE kurulumu için her kurumdan bir yetkilinin belirlenmesi çalışmaları tamamlanarak, aynı zamanda 2 adet MIE webinar eğitimi de verilmiştir.

Bundan sonraki süreçte Mendeley online eğitimlerine devam edilerek, akademik takvime uygun olarak etkin Mendeley kullanım süreçlerine geçilecektir. Mendeley ile ilgili sorularınız için Basak Candemir (b.candemir@elsevier.com) ile iletisime gecilebilir.

Gerekli duyurular EKUAL Tartışma Listesi üzerinden ve üniversiteler adına Mendeley’de tanımlı iletisim kişileri ile paylaşılacaktır.

Bilgilerinize, saygılarımızla

TÜBİTAK ULAKBİM EKUAL Adına

Halise Özdemirci

61

Middle East & Africa Database

Orta Doğu ve Afrika bölgelerinde akademik yayın kuruluşları ve eğitim kurumları tarafından yayınlanan tam metin akademik dergilere erişim sağlamaktadır. 320'den fazla akademik, güncel, tam metinli dergi içeriyor. İşletme, bilim, teknoloji, mühendislik, sosyal bilimler, eğitim ve beşeri bilimler de dahil olmak üzere başlıca konu başlıklarını kapsamaktadır.

62

Military Database

Devlet ve ordu alanlarına ait tüm konu başlıklarını içermektedir. Ordu, devlet, uluslararası ilişkiler, politika, kriminoloji, savunma, havacılık gibi ortama 550 başlık içermektedir. Bunların 410’dan fazlası tam metin şeklinde yer almaktadır.

63

Newspaper Source Plus

Dünyadaki önemli haberler için tam metin içerik sağlayan bu veri tabanı, gazetelerden, haber bültenlerinden ve haber dergilerinden milyonlarca kayıt içerir. Ek olarak, televizyon ve radyo haberlerinin metinlerini ve popüler haber kaynaklarından günlük bilgileri içerir.

İçerik:

 • 1,200+ tam metin gazete
 • 130 haber bülteninden haberler
 • 67 milyona yakın tam metin makale

Öne çıkan gazeteler:

 • The Sydney Morning Herald (Australia)
 • The Times (UK)
 • Toronto Star
 • USA Today
 • The Washington Post
 • The Philadelphia Inquirer
 • Star Tribune (Minneapolis)

Haber bülteni kaynakları:

 • AP (Associated Press)
 • CNN Wire
 • PR Wire
 • UPI (United Press International)
 • Xinhua (China)

Televizyon ve Radyo Haber Metinleri Kaynakları:

 • ABC News (American)
 • ABC (Australian)
 • CBC (Canadian)
 • CBS News
 • CNBC
 • CNN
 • CNN International
 • FOX News
 • MSNBC
 • National Public Radio
 • PBS
64

Newswires

EBSCO'nun Newswires adlı veritabanı, Associated Press, United Press International, PR Newswire, Xinhua, CNN Wire ve Business Wire'ın başlıca dünya haberlerine sürekli olarak ve neredeyse gerçek zamanlı erişim sağlar. Bu içerik EBSCO tarafından düzenlenir ve kullanıcılara sunulur. Bu koleksiyon, AP Financial News, AP Top News, AP WorldStream, AP U.S. Politics & Government, AP 50 State Reports, UPI Security Industry, UPI Emerging Threats, UPI Business, UPI Entertainment, UPI Sports, UPI Top News, Arabia 2000 ve daha birçok haber kaynağından haberler içerir. Son kullanıcılar, kayıttaki bağlantıyı takip ederek internet içeriğinin tam metnine anında erişebilirler. Newswires'ın tam metin içeriğinin dizini, EBSCO tarafından 30 günlük olarak arşivlenir, böylece kullanıcılar araştırdıkları konuyla ilgili son 30 günde çıkan haberleri rahatlıkla okuyabilirler.

65

Nursing & Allied Health Database

Hemşirelik alanında öncü dergilerin yanı sıra videolar, tezler, elektronik kitaplar ve çalışma yöntemleri gibi birçok yayın türü içermektedir. kullanıcılara hemşirelik, sağlık, alternatif ve tamamlayıcı tıp ve daha fazlasını kapsayan güvenilir sağlık bilgileri sağlar. Sağladığı farklı türdeki materyaller ile teorik bilginin karışıklığını gidererek uygulamayı kolaylaştırmak amacı ile teorik bilgiyi pratik bilgi ile bütünleştirmeye yardımcı olur.
1.050'den fazla tam metin başlığa ve 1.200'den fazla özet bilgiye erişim sağlar. Ayrıca hemşirelik ve ilgili alanlarda 15.700'den fazla tam metin belgesine erişim sağlamaktadır.

66 Web of Science Book Citation Index
67

Oil Gas & Energy Law

68

Open Dissertations

1,150,000’den fazla doktora tezine erişim

Open Dissertations, 1933-1955 yılları arasında Amerikan üniversiteleri tarafından kabul edilmiş yaklaşık 100,000 doktora tezine erişim sunmaktaydı. Daha sonra geliştirilen bu kaynak şu anda 1902’den günümüze kadar uzanan 1,150,000’den fazla doktora tezi içerir. Open Dissertations, orijinal basılı indeksi tam sayfa resim olarak gösterir ve yazar adı, başlık adı, konu adı ve üniversite adı taraması yapılabilir.

69

Osmanlı Salnameleri VT (İSAM)

Bu veri tabanı Osmanlı devlet ve vilayet salnameleri ile Nevsal’leri kapsamaktadır. Veritabanında şu an itibariyle 670 adet eserin tam metin PDF’leri verilmiştir.

70

Osmanlıca Makaleler VT (İSAM)

Bu veri tabanı, Osmanlıca dergilerde yer alan tarih, edebiyat ve İslâm ilimlerine dâir makalelerden oluşmaktadır. Şimdilik 31.585’ten fazla makalenin künyesi ile tam metinlerinin (PDF olarak) yer aldığı veri tabanı devamlı geliştirilerek yeni makaleler eklenecektir.

71

Osmanlıca Risaleler VT (İSAM)

Bu veri tabanı, tarih, edebiyat ve İslâmî ilimlerle ilgili risâlelerden oluşmaktadır. Şimdilik 3.961 civarında risâlenin tam metinlerine (PDF olarak) ulaşabileceğiniz veri tabanı devamlı geliştirilerek yeni risaleler eklenmeye çalışılacaktır.

Veri tabanımıza katkıda bulunan başta Sayın M. Şevket EYGİ olmak üzere diğer kıymetli şahsiyetlere İSAM kütüphanesi olarak şükranlarımızı sunarız.

72

Ovid Lippincott Williams & Wilkins (LWW) Total Access

73

Political Science Database 

ProQuest Political Science politika bilimi ve uluslararası ilişkilere yönelik 460 önemli yayına erişim imkanı tanır. Bu koleksiyon Worldwide Political Science Abstracts indekslenmiş 430 yayının tam metnini içermektedir.

74

PubMed İndeksi: MEDLINE (Tıp, Sağlık Bilimleri, Biyomedikal, Genetik, Kimya, Biyoloji)

Tıp ve sağlık bilimleri alanındaki temel danışma kaynağıdır. PubMed arayüzü üzerinden taranabilen MEDLINE indeksi aynı zamanda EBSCO’nun EBSCOhost platformu üzerinden de taranabilir ve kütüphane koleksiyonunuzdaki tam metinler için bağlantı fonksiyonu sunar.  MEDLINE, National Library of Medicine tarafından oluşturulmuş MeSH (Medical Subject Headings) yani tıbbi konu terimlerini kullanır. Ağaç diagramı şeklinde ve hiyerarşik bir yapı sunan MeSH kullanılarak 5,600’den fazla PubMed dergisinin künye bilgileri taranabilir.

MEDLINE içerisinde yer alan 5,600’den fazla dergi, 1809’a kadar uzanan 23 milyonun üzerinde kayıt içerir.

75

ProQuest Central

ProQuest Central bugün pazarda bulunan en geniş multidisipliner tam metin veri tabanıdır. ProQuest Central, 160’ın üzerinde konunun kapsandığı ProQuest’in en çok kullanılan 40 tan fazla veri tabanını içermektedir. ProQuest Central Software & Information Industry Association (SIIA) tarafından En İyi Online Referans Hizmeti dalında 2010 CODIIE ödülünü kazanmıştır.
ProQuest Central binlerce bilimsel dergiden milyonlarca tam metin makaleye erişimi sağlamasının yanı sıra diğer bütünleşik kaynaklarda yer almayan bilgilere de erişimi sağlamaktadır;
• İşletme, Psikoloji, Fizik, Sağlık ve Eğitim daha birçok alanda 100.000'den fazla tam metin belgesine erişim,
• NBER ve OECD gibi sağlayıcılardan 450.000’nin üzerinde working papers erişimi,
• Milyonlarca güncel endüstri ve Pazar raporu ve ülke profilleri,
• Lancet, Nature, Science, New England Journals of Medicine, and Journal of International Business Studies gibi birçok popüler derginin son sayılarına tam metin erişimi sağlamaktadır.
• Cambridge University Press, Springer, and Emerald gibi dünyaca ünlü yayıncıların yayınlarına erişimi sağlamaktadır.
ProQuest Central’ın bilimsel başlıklarının %80’den fazlası atıflanmış referans bağlantılıdır. Böylece atıf araştırması ve takibine imkan tanır. 
ProQuest Central’ın içerdiği ana konu başlıkları şunlardır;
İşletme: ProQuest Central içerisinde yer alan ABI/INFORM veri tabanı İşletme, Ekonomi, Muhasebe, Finans, Yönetim, Vergileme ve Hukuk gibi alanlara özel binlerce dergiye erişimi sağlamaktadır. Economist Intelligence Unit, BMI, ISI Emerging Markets ve daha fazlası gibi kaynaklardan pazar, endüstri ve ülke raporlarını içeren geniş bir koleksiyonu sunmaktadır.
Bilim&Teknoloji: ProQuest Central içerisinde yer alan ProQuest Science Journals, ProQuest Biology Journals, ProQuest Computing ve ProQuest Telecommunications, Military Database
bilim ve teknoloji alanında binlerce dergiye erişimi sağlamaktadır.
Sağlık&Tıp: ProQuest Health and Medical Complete, ProQuest Nursing and Allied Health Database, Family Health Database, Health Management Database, Public Health Database, and Psychology Database ile kullanıcılar 45 farklı ülkeden sağlanan uluslararası bir içeriğe erişme imkanına sahip olur. Kapsamlı Sağlık&Tıp koleksiyonu tam metin dergilerin yanı sıra tezler, profosyonel literatür ve tıp eğitim videoları gibi akademik kaynakları içermektedir.
Sosyal Bilimler: ProQuest Central sosyal bilimler alanında binlerce bilimsel derginin yanı sıraNBER, RePEc, INSEAD, ve OECD gibi sağlayıcılardan binlerce working papers ve sosyal ve politik bilimler alanlarında binlerce profosyonel dergiyi içermektedir. Ayrıca Criminal Justice Database, Education Database, Library Science Database, Linguistics Database, Political Science Database, Social Science Database, and Sociology Database ile kullanıcılar sosyal bilimler alanında yanınlanan ayrıcalıklı dergilerede erişme imkanına sahip olur.
Sanat&Beşeri Bilimler: Beşeri bilimler, Sanat ve Kültür alanlarında Edebiyat, Felsefe, Din,Tarih ve Performans Sanatları başlıklarında 1.000’nin üzerinde yayın içermektedir.
Gazeteler: ProQuest Central 1.000’nin üzerinde uluslararası gazeteye erişim sağlamaktadır. Wall Street Journal*, The Guardian, El Mundo, Financial Times, The Times of India, The New York Times, Die Welt, and Le Monde, Los Angeles Times, ve Al Bawaba ve daha birçok global haber kuruluşundan güncel tam metin içeriğine erişime imkan tanır. İçerik günlük olarak güncellenmektedir.

76

ProQuest Dissertations & Theses Global

77

Psychology Database 

Psikoloji Veritabanı, öğrenciler, öğretmenler ve araştırmacılar için ProQuest’in yüksek erişilebilirlikteki tam metin kaynağıdır. Tezlerin ve eğitim videolarının da dahil olduğu çeşitli içerik kaynakları ile önde gelen psikoloji ve psikosomatik yayınlardan tam metin içeriklere sahiptir.Klinik ve sosyal psikolojiye ek olarak, aynı zamanda genetik, işletme ve ekonomi psikolojisi, iletişim, kriminoloji, bağımlılık, nöroloji, sosyal refah ve daha fazlası dahil olmak üzere ilgili konu başlıklara da erişim sağlamaktadır.
İçerdiği başlıklar şunlardır;
-Amerikan Psikiyatri Dergisi
-Psikoterapi ve Psikosomatik
-Amerikan Geriatrik Psikiyatri Dergisi
-Gelişim ve Psikopatoloji
-Psikolojik Kayıt

78

Public Health Database

Öğrenciler, öğretmenler, araştırmacılar ve profesyoneller için halk sağlığı konusunda içerik sunmaktadır. 500'den fazla bilimsel dergi de dahil olmak üzere 700'den fazlası tam metin olan 900'den fazla halk sağlığı hakkında literatüre erişimi sağlar. Dergiler, tezler, videolar, haberler, ticari yayınlar, raporlar ve daha fazlası ile, veritabanı sosyal bilimlerden işletmelere biyolojik bilimlere kadar geniş bir yelpazede farklı disiplinleri kapsar.
H1N1, disaster preparedness, obesity and zika virus gibi halk sağlığı ile ilgili güncel sonuçlara erişim sağlamak için mevcut gazete makalelerine erişim içerir. Ayrıca Biyoistatistik, Çevre Sağlığı Bilimleri, Epidemiyoloji, Sağlık Hizmetleri İdaresi, Uluslararası Halk Sağlığı, Anne ve Çocuk Sağlığı ve İş Güvenliği ve Sağlığı gibi önemli konuları kapsayan 10.000'in üzerinde tam metin teze erişim sağlamaktadır.

79

Publicly Available Content Database 

Diğer veritabanlarını ve koleksiyonlarını tamamlamak üzere tasarlanan bu multidisipliner veritabanı, dünyanın her yerinden açık erişim veya lisanssız çeşitli kaynaklardan halka açık bilimsel içerik sunar. arXiv gibi ana konu depolarından ve ayrıca açık erişim dergilerinden gelen içeriği içerir. İçerik, dergi makaleleri, ön baskılar, tezler, konferans raporları ve raporları içerir.

80

Regional Business News™ (Ekonomi)

Business Source Complete ile birlikte gelen bu veri tabanı özellikle Birleşik Devletler ve Kanada kaynaklı, 100’den fazla yerel işletme yayınlarından gelen tam metinleri sunar. 20 yılı aşkın bir kapsam sunan Regional Business News, The Washington Post, PR Newswire US ve diğer önemli kaynakların haberlerini içerir.

81

Religion Database

Bu kaynak çoğunluğu tam metinden oluşan 200 ün üzerinde dergi içermektedir. ProQuest Religion dünya üzerinde bulunan dini inançlara yönelik ilahiyat ile ilgili çalışmalar ve yorumlar içermektedir. ProQuest Religion dini gazeteler, doktrinler ve filozofiler üzerine bilgilendirici detaylar ve din tarihi üzerine bilimsel raporlar içermektedir.
Diğer din veritabanlarında bulunmayan birçok benzersiz tam metin başlıkları sunmaktadır. Koleksiyonda 30'un üzerinde başlık vardır. Kaynağın kullanışlılığını artıracak yeni başlıklar lisanslanmaktadır. Küresel dinleri ve yeni eğilimleri kapsayan dergiler dahil ediliyor. Son eklemeler arasında Recent additions include Journal of Global Buddhism, Dialogue: A Journal of Mormon Thought, and Hebrew Studies yer almaktadır.

82

Research Library

ProQuest Research Library 150 konu alanına yönelik bilimsel dergiler, ticari yayınlar, magazinler ve güncel kaynakların kombinasyonu ile oluşturulmuş multidisipliner bir kaynaktır. ProQuest Research Library işletmeden bilime, edebiyattan politikaya çeşitli alanlarda geniş bir akademik içeriğiği kapsamaktadır. 5,100'den fazla tam metin ve 6.800'den fazla başlık içeriyor.

83

Science Database

ProQuest Science Database uygulamalı ve genel bilimler için benzersiz bir araştırma desteği sağlamaktadır. Akademik alanda araştırma yapan öğrenciler için geniş bir kaynak erişimi sağlamaktadır. ProQuest Science Journals 1986’dan günümüze yayınlanmış 1.600’ün üzerinde yayın içermektedir ve bu yayınların 7,3 milyon tam metin olarak yer almaktadır. Kullanıcılar tam metin formatta tüm şemalar, grafikler, tablolar, fotoğraflar ve diğer grafiksel elementlere ulaşabilmektedirler.
Yüzlerce konu alanında ayrıntılı araştırma bilgisi sunuyor. Bu ürünün kapsadığı konular; Biyoloji, Tarım bilimleri, Mühendislik, Astronomi, yer bilimi, Kimya, Bilim (genel), Malzeme Bilimi, Uzay, Bilgi işlem, Fizik, Telekomünikasyon, Biyotıp, Çevre Bilimi ve daha fazlası.

84 Science Direct
85

Sobiad Atıf Dizini

Sobiad Atıf Dizini Hakkında: Sobiad, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri , Sağlık Bilimleri alanlarında yayınlanan toplamda 1132 derginin indekslendiği,atıflarının bulunduğu bir veri tabanıdır ve aynı zamanda Türkiye merkezli en çok sosyal bilimler makalesinin bulunduğu milli bir indekstir. Sobiad'da 1132 ader dergi, 300.169 adet makale, 6.020.215 adet atıf bulunmaktadır. Sürekli güncellenen Sobiad Atıf Dizini arama sonuçları yıllara göre sıralama, bolunan sonuçları kolayca yazdırma, istatistiksel rapor sağlama gibi özelliklere de sahiptir. 

86

Social Science Database

ProQuest Social Science Database sosyal bilimler alanında çeşitli bilimsel dergilere erişim sağlayan eşsiz bir kaynaktır. Veri tabanı1.000’nin üzerinde yayın içermekte ve bu yayınların yaklaşık 700 adedi tam metin olarak yer almaktadır.

87

Social Sciences Index Retrospective: 1907-1983

Sosyal ve beşeri bilimler alanında önemli dergileri indeksleyen bu kaliteli referans aracının içeriği 1900’lerin başına kadar uzanır ve içerisinde yaklaşık bir milyon kayıt bulunur.

88

Sociology Database

ProQuest Sociology sosyoloji ve sosyal hizmet alanında 310’dan fazla derginin tam metinlerine erişim imkanı tanır. Sociological Abstracts and Social Services Abstracts yer alan temel içeriğin tam metinlerine erişimi sağlar.
Sosyoloji Veritabanı, sosyal politika, sosyal bakım, sosyal hizmetler, sosyal antropoloji, toplumsal cinsiyet çalışmaları, gerontoloji, sosyal psikoloji ve nüfus çalışmaları gibi alanlardan ilgili başlıkları da içeren uluslararası sosyoloji ve sosyal çalışma literatürünü kapsamaktadır. Yüzlerce tam metin akademik derginin yanı sıra tezler ve diğer kaynakları içerir. 700 bilimsel dergi, yaklaşık 4000 tez içermektedir.
Sosyoloji Veri Tabanı, Sociological Abstracts, Social Services Abstracts and Applied Social Science Index and Abstracts (ASSIA), covering a wide range of sociological and applied social science literature including culture and social structure, history and theory of sociology, social psychology, substance abuse, addiction için tam metin desteği sağlar.

89

Springer Nature - Academic Journals

90

Springer Nature - Nature Journals All

91

Springer Nature - Palgrave Macmillian Journals

92

Springer Nature - SpringerLink

93

Taylor and Francis

94

Telecommunications Database

Endüstri ve telekomünikasyon alanında 140 yayına erişim sağlamaktadır. Bu yayın 115 tanesi tam metin olarak yer almaktadır.

95

Teacher Reference Center

Profesyonel eğitimcilere yardımcı olmak amacıyla, 220’den fazla hakemli öğretmen ve yönetici dergisini özetleri ile birlikte indeksler.

96

Turkey Database

Türkiye Veri Tabanı, Türkiye'de akademik yayın yapan kuruluşlar ve eğitim kurumları tarafından yerel olarak yayınlanan tam metin akademik dergileri içermektedir. İş, bilim, teknoloji, tıp, sosyal bilimler, siyaset bilimi ve beşeri bilimler gibi temel konu alanları temsil edilmektedir.
Türkiye Veritabanı 100'ün üzerinde bilimsel, güncel, tam metinli dergi içeriyor. Tamamen Türkçe içeriğe sahiptir.

97

Turnitin

98

Türk Tarih, Edebiyat, Kültür v Sanat Makaleleri Veri Tabanı

Deneme mahiyetinde açtığımız Türk Tarih, Edebiyat, Kültür ve Sanat Makaleleri Veri Tabanı başta akademik dergiler olmak üzere, çeşitli yayınevi ve kurumlar tarafından basılan ilmî yayımlarda yer alan makaleler ile sempozyum ve kongrelerde sunulan tebliğleri kapsamaktadır.
Veri tabanında hâlihazırda 77.883 bibliyografik künye yer almakta olup dijital izni alınan 50.000 makalenin tam metin PDF’leri yer almaktadır
 

99

UK & Ireland Database

U.K. & İrlanda Veri Tabanı, Birleşik Krallık ve İrlanda Cumhuriyeti'nin akademik yayın kuruluşları ve eğitim kurumları tarafından yayınlanan tam metin akademik dergiler sunmaktadır. İş, bilim, teknoloji, mühendislik, sosyal bilimler, eğitim ve beşeri bilimler de dahil olmak üzere başlıca konu alanlarını kapsamaktadır.

100

ULAKBİM Ulusal Veri Tabanları (UVT) - ULAKBİM National Databases

ULAKBİM Ulusal Veri Tabanları (UVT), araştırmacıların Türkçe bilimsel içeriğe elektronik ortamda erişimlerini etkinleştirmek amacıyla, ULAKBİM tarafından uluslararası standartlarda oluşturulmakta olan veri tabanları; fen, temel bilimler, mühendislik ve sosyal bilimler ve hukuk olmak üzere aşağıda sıralanan veri tabanlarından oluşmaktadır.

Bu veri tabanları:

 • Türk Tıp Veri Tabanı,
 • Sosyal ve Beşeri Bilimler Veri Tabanı
 • Yaşam Bilimleri Veri Tabanı
 • Mühendislik ve Temel Bilimler Veri Tabanı
101

US Newsstream

Kullanıcıların ABD’deki mevcut haber içeriğini ve 1980’lere uzanan arşivlere ulaşmalarını sağlar. Tam metin Gazeteler, yayın transkriptleri, blogları ve haber sitelerini içerir. Araştırmacılara, New York Times, Chicago Tribune, Los Angeles Times, The Wall Street Journal ve Washington Post gibi içeriklere ABD'deki güncel haber kaynaklarına erişim sunan kapsamlı bir koleksiyondur. 80'den fazla Gannett bölgesel gazetesine özel erişim sunar ve aynı zamanda ABD genelinde yüzlerce yerel, bölgesel ve ulusal başlık içerir.
Aşağıdaki ABD bölgesel koleksiyonları ABD Haber Akışı'na dahil edilmiştir:
· Midwest Newsstream
· Southern Newsstream
· North Central Newsstream
· Northeast Newsstream
· South Central Newsstream
· West Newsstream

102

UpToDate

103

Web News

EBSCO'nun Web News adlı veritabanı, tüm dünyadan binlerce önemli haber beslemesine neredeyse gerçek zamanlı erişim sağlar. Bu koleksiyon farklı konularda 14.000'den fazla haber beslemesi içermektedir. Son kullanıcılar, kayıttaki bağlantıyı takip ederek internet içeriğinin tam metnine anında erişebilirler.

104

Web of Science

105

Web of Science Core Collection

21,200’den fazla dünya çapında yayınlanmış  hakemli, yüksek kaliteli akademik dergiyi kapsar. (Açık erişim dergiler dahil) 250’den fazla bilim, sosyal bilimler, sanat & insani bilimlerde disipline sahiptir.

Konferans bildirileri  ve kitap verileri de erişilebilirdir.

Web of Science,  fen Bilimleri, sosyal bilimler, sanat ve insani bilimleri konu alan dergileri ve konferans bildirilerini düzenli olarak tarayarak araştırma alanınızla en ilgili ve prestijli yayınlara ulaşmanızı sağlar. Araştırma alanınızda yayın üreten uzman araştırmacıların çalışmalarındaki referans bilgilerini ve konu ilişkilerini kullanarak birbiriyle ilgili tüm kayıtlara linkler verir.

Erişiminiz kapsamında olan Indeksler;

Dergi Indeksleri

Science Citation Index Expanded (SCIE):

Tıp, doğal ve uygulamalı bilimler

Social Sciences Citation Index (SSCI):

Sosyal bilimler

Arts and Humanities Citation Index (AHCI):

Sanat ve insani bilimler

Emerging Sources Citation Index (ESCI):

Tüm disiplinler

Kitap Indeksleri

Book Citation Index (BKCI):

Tüm disiplinler

Konferans Bildirileri

Conference Proceedings Citation Index (CPCI)

Tüm disiplinler

106

Wiley Online Library