Kütüphane ve Dokümantasyon Dairesi Başkanlığı

Yeni Abone Olunan Veri Tabanları

06.02.2019

Legal Online Veri Tabanı

Erişim Linki: https://legal.com.tr/kitaplik

Veri Tabanını Hakkında

• 3000’den fazla makaleye,

• 600’den fazla dergiye,

• 400’den fazla kitaba,

• “Legalbank” elektronik hukuk bankası içeriğinde yer alan milyonlarca Kanun, KHK, Cumhurbaşkanı Kararnamesi, Uluslararası Sözleşme, Tüzük, Bakanlar Kurulu Kararı, Cumhurbaşkanı Kararı, Yönetmelik, Tebliğ, vb. mevzuat belgesine, Yüksek Mahkeme Kararlarına (Yargıtay, Danıştay, Bölge Adliye Mahkemesi, Bölge İdare Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi, Sayıştay vb.), Dilekçe ve Belge örneklerine, Makalelere,

• 68 konu başlığı altında düzenlenen mevzuat paketleri ile uzmanlık alanlarına göre ayrılmış içeriğe, tek tıkla ve pratik bir şekilde erişim olanağı mevcuttur.

JoVE

Erişim Linki: https://www.jove.com/access

Veri Tabanı Hakkında

Dünyanın ilk tek hakemli video veri tabanı olan Jove (Journal of Visualized Experiments) 2006 yılından buyana yayınlanmaktadır. Fizik Biyoloji ve Kimya paketlerine abone olduğumuz Jove eğitimciler ve öğrenciler, lisans dersi düzeyinde temel kavramlar ve temel teknikleri görüntülü deneylerle daha iyi öğrenmek ve öğretmek amaçlı olarak kullanabilirler. Kullanıcılarımız JoVE’nin yukarıdaki ana linkinden erişim sağlayabilecekleri gibi abone olduğumuz her paketin kendi linkinden de erişim sağlayabilirler.

JoVE Fizik Erişim Linki: https://www.jove.com/science-education/physics

JoVE Kimya Erişim Linki: https://www.jove.com/journal/chemistry

JoVE Biyoloji Erişim Linki: https://www.jove.com/journal/biology

MathScinet

Erişim Linki: https://mathscinet.ams.org/mathscinet/

Veri Tabanı Hakkında

MathSciNet® matematiksel bilimler literatürünün büyük bir kısmı için dikkatlice tutulan ve kolayca aranabilen inceleme, özet ve bibliyografik bilgiye erişim sağlayan elektronik bir yayındır. Her yıl 100.000'den fazla yeni madde eklenir ve bunların çoğu Matematik Dersi Sınıflamasına göre sınıflandırılır.  İlk olarak 1940 yılında yayınlanan Matematiksel İncelemelerle (MR); her yıl veri tabanına 80.000'den fazla yorum eklenmektedir. 1.7 milyondan fazla orijinal makaleye doğrudan bağlantı içeriyor. Geri dönüştürülmüş makalelerin bibliyografik verileri 1800'lerin başlarına dayanmaktadır. Referans listeleri yaklaşık 550 dergiden toplanır ve eşleştirilir. Dergiler, yazarlar, makaleler ve incelemeler için atıf verileri sağlar.

Sobiad Atıf Dizini

Erişim Linki: https://atif.sobiad.com/

Veri Tabanı  Hakkında

Sobiad, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri alanlarında yayınlanan toplamda 1132 derginin indekslendiği, atıflarının bulunduğu bir veri tabanıdır. Aynı zamanda Türkiye merkezli en çok sosyal bilimler makalesinin bulunduğu milli bir indekstir. Sobiad'da 1132 adet dergi, 300.169 adet makale, 6.020.215 adet atıf bulunmaktadır. Sürekli güncellenen Sobiad Atıf Dizini, arama sonuçlarını yıllara göre sıralama, sonuçları kolayca yazdırma, istatistiksel rapor sağlama gibi özelliklere de sahiptir.